1. en
  2. pl

Innowacyjne technologie hydrometalurgiczne

do produkcji związków renu z przetworzonych materiałów odpadowych dla katalizy, elektromobilności, przemysłu lotniczego 
i obronnego

ETAP 1

Celem niniejszego WP1 będzie zbadanie możliwości odzysku wybranych metali np.: Ni, Co, Bi, Ag, Cu, Zn, Li, Mn, Pb,
z kilku wytypowanych rodzajów odpadów, pochodzących głównie z recyklingu, ale również z krajowego przemysłu Cu
i Zn‑Pb. Uzyskane w wyniku tych badań materiały (metal, sole i/lub roztwory) będą stanowiły materiały do wydzielania kwalifikowanych komponentów renowych (renianów(VII)).
W wyniku realizacji etapu powstaną materiały stanowiące źródło ww. metali do wydzielania renianów(VII) – w ramach kolejnych etapów niniejszego projektu (głównie WP5 ale również WP2-4).

Badania możliwości odzysku metali nieżelaznych, takich jak: Ni, Co, Bi, Ag, Cu, Zn, Li, Mn, Pb i inne z odpadów pochodzących z recyklingu, w formie substratów do wytwarzania kwalifikowanych związków renu

Social Media

Strona www stworzona w kreatorze WebWave.

Należy podkreślić, że etap ten jest bardzo ważny, ze względu na to, że obecnie wytwarzane reniany(VII) uzyskuje się z handlowych soli metali o kwalifikowanej wysokiej czystości i bardzo wysokiej cenie. Należy zaznaczyć również, że w Polsce obecnie na skalę przemysłową nie odzyskuje się wielu cennych metali, w tym krytycznych materiałów (np.: Co, Bi, Li); stanowi to barierę dla produkcji komponentów renowych tych metali, co jest celem do rozwiązania w ramach założeń niniejszego projektu.

 

Na przykład dostępne na krajowym rynku sole niklowe wytwarzane w skali przemysłowej, również nie nadają się do wytwarzania kwalifikowanego renianu(VII) nilu(II), co wyklucza produkcję tego związku na skalę przemysłową.

 

Należy podkreślić, że w przypadku wszystkich ww. metali wszelki ich odzysk z wybranych dostępnych odpadów oczekiwany jest zarówno przez krajowy, jak  i światowy rynek metali nieżelaznych, ze względu na znacząco zmniejszające się ich zasoby.